راهنما خرید

انواع زیپ لباس + تاریخچه و اختراع آن

انواع زیپ لباس

زیپ‌ها لوازمی هستند که به لباس‌ها، کفش‌ها و کیف‌ها متصل می‌شوند و به‌عنوان قفل استفاده می‌شوند و معمولا در دو دسته بندی زیپ های قابل مشاهده و زیپ های مخفی دسته بندی می شوند. همانطور که می دانید، انواع زیپ لباس، در طرح ها و اندازه های بسیار متنوعی برای مصارف مختلف وجود دارند. اما هنگام انتخاب زیپ مناسب برای پروژه خاص خود، باید به عوامل زیادی مانند طول درز، طرح و نوع پارچه توجه کنید و بر این اساس، بهترین و مناسب ترین زیپ را خریداری کنید.

در ادامه این بخش با انواع زیپ خیاطی و تاریخچه اختراع زیپ بیشتر آشنا خواهید شد.

شما می توانید انواع زیپ لباس را از طریق لینک زیر تهیه فرمائید.

09394204334

تاریخچه اختراع زیپ

حق ثبت اختراع زیپ برای اولین بار به عنوان روش مدرن برای چفت و بست کردن درزها، در سال 1917 برای Gideon Sundback، یک مهندس سوئدی-آمریکایی صادر شد که ماشینی را نیز برای ساخت زیپ ایجاد کرد. قبل از اختراع زیپ، بست های رایج لباس یا دکمه یا قلاب و چشم بود.

زیپ فوراً مورد استقبال زنان قرار نگرفت زیرا برای پوشیدن روزمره بیش از حد مردانه تلقی می شد و این ترس وجود داشت که واقعاً به پارچه مورد استفاده در لباس زنانه آسیب برساند. اما لباس های مجلسی دارای زیپ بودند و اغلب پشت پاپیون ها یا دیگر عناصر تزئینی پنهان می شدند. تا زمانی که نوآوری‌های طراحی برای زنانه‌تر کردن زیپ‌ها ایجاد شد، استفاده از زیپ در لباس‌های زنانه نیز محبوب شد.

زیپ‌هایی که امروزه در لباس‌ها استفاده می‌شوند تقریباً همه از پلاستیک یا فلز ساخته شده‌اند، اگرچه زیپ‌ها زمانی منحصراً از برنج یا فولاد ساخته می‌شدند.

انواع زیپ لباس

انواع زیپ لباس چگونه ساخته می شوند؟

دندانه های زیپ معمولا از فلز یا پلاستیک در رنگ ها و اندازه های مختلف ساخته می شوند. این دندانه ها معمولا با نوار پارچه ای ترکیب می شوند تا بتوان آنها را در درزهای لباس دوخت یا روی پارچه برای جیب ها و دهانه های آشکار دوخت. رایج ترین نوارها از پلی استر و نایلون ساخته می شوند، اگرچه پنبه نیز مورد علاقه است و پارچه های دیگر نیز برای زیپ های تخصصی تر استفاده می شوند.

معمولا یک زبانه برای زیپ نیز استفاده می‌شود، این زبانه در امتداد دندانه‌ها می‌چرخد و آن‌ها را به هم نزدیک می‌کند تا زیپ را ببندد. اگر فشار بیش از حدی به زیپ وارد شود، دندانه ها از هم جدا می شوند، اما در بیشتر موارد، زیپ یک اتصال بسیار مطمئن برای لباس است!

همچنین یک درپوش برای جلوگیری از جدا شدن کامل زیپ وجود دارد. گاهی اوقات به آنها زیپ های غیرقابل تقسیم می گویند – اما زیپ هایی با انتهای باز نیز وجود دارند که به دو طرف زیپ اجازه جدا شدن می دهند.

آشنایی با انواع زیپ لباس مورد استفاده در خیاطی

به طور کلی، 6 نوع زیپ در خیاطی استفاده می شود که دندانه های زیپ آن از پلاستیک، نایلون یا فلز ساخته شده است! موارد دیگری که هنگام انتخاب باید در نظر بگیرید، نوار پارچه، نحوه باز شدن زیپ و روشی است که برای دوخت زیپ به کار می رود.

زیپ‌ها را می‌توان در لباس‌ها دوخت تا “پنهان” شوند یا به عنوان یک ویژگی طراحی قابل مشاهده استفاده شوند، مانند زیپ‌های آشکار در کت‌های چرمی.

در ادامه پرکاربردترین انواع زیپ لباس را معرفی کردیم:

زیپ های زنجیری

هم زیپ پلاستیکی قالب‌گیری شده و هم زیپ فلزی به عنوان زیپ‌های زنجیره‌ای استاندارد در نظر گرفته می‌شوند. این مدل از زیپ ها، دارای دندانه‌هایی هستند که از زنجیره فلزی یا پلاستیک قالب‌گیری شده ساخته شده‌اند و در پایین بسته می‌شوند. این کار باعث می شود که باز شدن زیپ به طول زیپ محدود شود، زیرا یک “توقف” در پایین دندانه ها برای جلوگیری از باز شدن بیشتر آن وجود دارد.

زیپ کویل

زیپ های کویل از دیگر انواع زیپ لباس هستند که از سیم پیچ نایلونی یا پلی استر ساخته شده و در لباس استفاده می شود. در واقع زیپهای سیم پیچ از یک عنصر مارپیچی ایجاد می شوند و در قسمت پایین بسته می شوند.

زیپ پیوسته

این یک زیپ است که در یک طول پیوسته طولانی ساخته شده است و می توانید به اندازه دقیق مورد نیاز خود از ان برش دهید. سپس سر زیپ و قسمت قفل زیپ را به طور جداگانه خریداری می کنید تا با طراحی شما مطابقت داشته باشد.

زیپ مخفی

زیپ های مخفی یکی از انواع زیپ لباس است که روی لباسی که به آن دوخته می شود، هیچ دوخت قابل مشاهده ای باقی نمی گذارد. این زیپ ها، دندانه های بسیار ظریفی دارند که وقتی بسته می شوند، آن را پنهان می کنند و نوار استفاده شده اغلب ظریف تر و از نظر ظاهری مشبک تر است. هنگام دوخت یک زیپ مخفی، باید درز را بسیار نزدیک به عنصر زیپ بدوزید – نیازی به دوخت بالا نیست – و بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که از یک پایه زیپ مخفی اختصاصی برای چرخ خیاطی خود استفاده کنید.

زیپ با انتهای باز

زیپ های با انتهای باز، مخالف زیپ انتهای بسته هستند و به عنوان زیپ های جداکننده نیز شناخته می شوند. این زیپ‌ها از پایین به بالا بسته می‌شوند و در لباس‌هایی مانند هودی‌های زیپ‌دار، لباس‌هایی با دهانه زیپ‌دار در قسمت وسط جلو لباس یا قسمت وسط پشت لباس و کت‌ها استفاده می‌شوند. هنگام دوخت یک زیپ با انتهای باز، باید قبل از دوخت، دو طرف زیپ را با دقت تراز و محکم کنید، در غیر این صورت ممکن است نقطه شروع و پایان خراب شود!

زیپ های دو طرفه با انتهای باز

زیپ های دو طرفه باز، نی یکی دیگر از انواع زیپ لباس هستند که هم در بالا و هم در پایین باز می شوند. آن‌ها نسبت به زیپ‌های باز استاندارد کمی جلب توجه کننده‌تر هستند، اما برخی از افراد آن‌ها را دوست دارند – روی ژاکت‌ها می‌توان از آن‌ها برای باز کردن بالا و پایین برای «فضای بیشتر» استفاده کرد. اساساً، زیپ های دو طرفه با انتهای باز، بیشتر به عنوان یک ویژگی طراحی استفاده می شود تا یک ویژگی کاربردی در لباس.

انواع زیپ لباس

 

معنی حروف YKK روی زیپ لباس ها چیست؟

اگر دقت کرده باشید احتمالا دیده اید که روی تعداد زیادی از زیپ های لباس ها از شلوارهای جین گرفته تا پالتو و غیره، حروف YKK نوشته شده است. این حروف مخفف نام شرکت ژاپنی (ناک یوشیدا کوگیو کابوشیکیکاییشا ) است. این شرکت توسط تادائو یوشیدا سال 1934 تأسیس شد و شرکت بسیار باسابقه ای در زمینه تولید زیپ است و هر سال بیش از 7 میلیارد عدد زیپ معادل نیمی از مصرف زیب در البسه در سطح دنیا روانه بازار می کند.

این شرکت همه مراحل تولید محصول را از تأمین فلز تا بسته بندی نهایی زیپ انجام می دهد و محصولات و مدل هایی با قیمت مناسب ارائه می کند که قابل توجه می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *