راهنما خرید

نام انواع سوزن خیاطی چیست و هر کدام چه کاربردی دارند؟

انواع سوزن خیاطی

آیا همه سوزن های خیاطی برای انواع پارچه مناسب هستند؟ قطعا پاسخ این سوال خیر است. فرقی نمی کند کار خیاطی را با دست انجام دهید یا چرخ، در هر صورت، لازم است از یک سوزن خیاطی که به طور خاص برای هر کار دوخت، نوع چرخ خیاطی یا پارچه طراحی شده است، استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. برای این منطور لازم است که ابتدا با نام انواع سوزن خیاطی آشنا باشید و کاربرد انواع سوزن خیاطی را بشناسید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین انتخاب را برای پروژه خیاطی خود داشته باشید.

در اینجا راهنمای مفیدی برای انتخاب بهترین سوزن خیاطی است که باید برای انجام کار استفاده کنید و در عین حال پارچه خود را از آسیب بیشتر محافظت کنید. پس با ما همراه باشید تا با انواع سوزن در خیاطی بیشتر آشنا شوید. برای خرید انواع سوزن های خیاطی می توانید به صفحه اصلی مراجعه کزده و گزینه خیاطی را انتخاب کنید و زیر منوی سوزن خیاطی را کلیک کنید.

آشنایی مختصری با تاریخچه سوزن

سوزن ها سابقه ای طولانی دارند. سوزن های ساخته شده از استخوان و شاخ در میان آثار باستانی پارینه سنگی یافت شده است. سوزن در اروپا، حتی 30000 تا 40000 سال پیش در سیبری اختراع شد. در چین نیز سوزن زمانی به عنوان یک سلاح در نظر گرفته می شد و به عنوان یک ابزار برنده استفاده می شد. گفته می شود که به عنوان ابزاری برای ترور، پنهان در زیر آستین و پرتاب آن به طرف حریف و یا به عنوان سلاحی برای دفاع از خود استفاده می شده است.

به طور کلی، سوزنی که امروزه می شناسیم از چین سرچشمه گرفته و سپس به تدریج به تمام کشورهای دنیا وارد شده است.

آشنایی با انواع سوزن خیاطی

همانطور که می دانید، انواع سوزن خیاطی وجود دارد. ضخامت سوزن، اندازه سوراخ سوزن و طول سوزن بسته به شماره سوزن و کاربرد آن متفاوت است و با توجه به جنس و کاربرد آن، مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با انواع سوزن در خیاطی بیشتر آشنا شوید:

انواع سوزن خیاطی مخصوص چرخ خیاطی

انواع سوزن خیاطی مخصوص چرخ خیاطی

سوزن هایی که برای چرخ خیاطی مورد استفاده قرار می گیرند با توجه به چرخ خیاطی متفاوت هستند و شامل 2 دسته بندی سوزن چرخ خیاطی خانگی (HA -نوع تخت) و سوزن چرخ خیاطی صنعتی (DB – نوع گرد و HL –نوع مسطح) می شوند.

سوزن هایی که برای چرخ خیاطی مورد استفاده قرار می گیرند دارای شماره بندی مخصوص هستند و هر کدام دارای کاربرد ویژه ای است:

 • سوزن چرخ خیاطی شماره 7 – 7 و شماره 9 – No.9 مخصوص پارچه های نازک و ظریف است
 • سوزن چرخ خیاطی شماره 10 – 10 و شماره 11 – No.11 برای پارچه های معمولی استفاده می شود
 • سوزن چرخ خیاطی شماره 14 – 14 برای پارچه های ضخیم تر استفاده می شود
 • سوزن چرخ خیاطی شماره 16 – 16 و شماره 18 – No.18 مخصوص پارچه های ضخیم است
 • سوزن سردوز
 • سوزن راسته دوز
 • سوزن پس دوزی
 • سوزن ژور دوزی (مخصوص طرح دوزی و زیگزاگ دوزی)
 • سوزن دوقلو (مخصوص دوخت همزمان دو ردیف)
 • سوزن سر سیاه یا سر سوخته (مخصوص پارچه هایی که از عرض یا طول کشسانی دارند)

سوزن خیاطی با دست

سوزن هایی که برای خیاطی با دست مورد استفاده قرار می گیرند نیز دارای انواع مختلفی هستند که معمولا با نام سوزن مریکن (meriken needle) شناخته می شوند. به طور کلی، هر سوزن خیاطی دستی، صرف نظر از طراحی آن، دارای سه عنصر است:

 • نوک سوزن
 • میله سوزن
 • چشم سوزن

با توجه به کاربردی که برای سوزن در نظر گرفته شده است، ممکن است از نظر ترکیب، شکل، طول، محل قرارگیری و اندازه متفاوت باشند. این سوزن ها معمولا با شماره 1 تا 10 دسته بندی می شوند. سوزن شماره 1 معمولا ضخیم ترین نوع سوزن است و هرچه شماره سوزن بالاتر می رود، ضخامت سوزن کمتر شده و سوزن ظریف تر خواهد بود.

سوزن گلدوزی

سوزن‌های گلدوزی معمولا دارای اندازه بلند و نازک با نوک تیز، چشم‌های کشیده هستند و کمک می کنند تا کار گلدوزی با نخ های مخصوص گلدوزی راحتتر باشد.

سوزن ملیله دوزی

سوزن های ملیله دوزی، بزرگ و صاف هستند. این سوزن ها، چشم های بزرگی برای نگه داشتن چندین رشته نخ یا ابریشم دارند. این نوع سوزن خیاطی دستی برای دوخت متقاطع و صنایع دستی و برای هر پروژه ای که در آن سوزن را از سوراخ ها یا سوراخ های از پیش ساخته شده عبور دهید استفاده می شود.

سوزن چرم دوزی

سوزن چرم دوزی، یکی دیگر از انواع سوزن خیاطی است که به گونه ای طراحی شده‌اند که از پارچه‌های سنگین مانند چرم و جیر عبور می‌کنند بدون اینکه اصطکاک زیادی ایجاد کنند. سوزن‌های چرم دوزی بلند و تیز هستند، اما میله یا بدنه آن نیزه‌ای شکل است تا راحت‌تر از مواد سخت عبور کند.

نام انواع سوزن خیاطی

سوزن منجوق دوزی

این سوزن ها بسیار بلند و نازک بوده و از ظریف ترین سوزن ها برای دوخت دستی هستند. سوزن های منجوق دوزی، اغلب از سیم فولادی ساخته می شوند، که آنها را برای رشته کردن منجوق ها و مهره ها انعطاف پذیر می کند، اما برای پروژه های خیاطی واقعی ایده آل نیستند.

سوزن عروسک دوزی

سوزن های عروسک دوزی برای پروژه هایی استفاده می شود که به دقت بالایی نیاز دارند، مانند ساختن ویژگی های صورت بر روی عروسک های نرم. سوزن های عروسک دوزی معمولا نازک هستند و ممکن است 7 اینچ طول داشته باشند.

سوزن لحاف دوزی

سوزن هایی که برای دوخت لحاف استفاده می شود معمولا دارای ضخامت و بلندی بیشتری نسبت به سوزن های معمولی هستند و نوزک بسیار تیزی دارند و همانطور که از نام آن مشخص است برای دوخت لحاف و پارچه های چند لایه و ضخیم استفاده می شوند.

سوزن استرج

از دیگر انواع سوزن خیاطی که می توان به آن اشاره کرد، سوزن استرج یا سوزن مخصوص پارچه کشی است که دارای نوک گرد و در عین حال تیز است که کمک می کنند تا بدون آسیب رساندن به پارچه کشی، دوخت راحت و خوبی روی این پارچه ها انجام داد.

سوزن نوک توپی

سوزن نوک توپی، یکی دیگر از انواع سوزن خیاطی است که دارای نوک گرد یا توپی است که معمولا برای برای پارچه های بافته شده یا پارچه های کشبافت مورد استفاده قرار می گیرد تا شکل و بافت پارچه خراب نشود.

سوزن پلاستیکی

یکی دیگر از انواع سوزن خیاطی، سوزن های پلاستیکی هستند که از جنس پلاستیک بوده اندازه بلندی دارند و معمولا از ان برای مکرومه بافی و دوخت پنل های پلاستیکی استفاده می شود.

خلاصه مطلب

هنگامی که قرار است یک پروژه خیاطی را شروع کنید، مهم است که ابزار خیاطی مناسبی انتخاب کنید. انتخاب سوزن خیاطی مناسب می تواند به شما کمک کند نتیجه بهتری داشته باشید، کوک های دقیق تری بزنید و از آسیب  به پارچه هایتان جلوگیری کنید. به این ترتیب، انتخاب و خرید سوزن های خیاطی مناسب کلید بهبود پروژه های گلدوزی و خیاطی هستند و استفاده از موارد نامناسب نیز ممکن است انجام پروژه یا کار خیاطی شما را کمی سخت تر یا دشوار کند.

اگر قصد خرید انواع سوزن خیاطی و یا سایر وسایل و ابزار خیاطی و خرازی دارید، بهترین پیشنهاد این است که به فروشگاه لوازم خرازی عمده سر بزنید و یک خرید عالی و مطمئن داشته باشید و یا از طریق لینک زیر سفارش دهید.

09394204334

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *