راهنما خرید

بهترین نخ گلدوزی شامل چه ویژگی هایی است

بهترین نخ گلدوزی

گلدوزی یکی از هنرهای ستی یا صنایع دستی است که با استفاده از سوزن و نخ گلدوزی بر روی پارچه انجام می شود. برای اینکه یک گلدوزی زیبا و عالی داشته باشید لازم است از بهترین نخ گلدوزی استفاده کنید.

از آنجایی که انواع مختلفی از نخ ‌های گلدوزی وجود دارد که می ‌توانید با آن ‌ها گلدوزی کنید لازم است قبل از اینکه نخ گلدوزی مورد نظر خود را انتخاب کند، با ویژگی های بهترین نخ گلدوزی آشنا شوید و با توجه به این ویژگی ها، بهترین و مناسب ترین نخ را برای گلدوزی های خود انتخاب و خریداری کرده و یک اثر هنری خاص و منحصر به فرد را خلق کنید.

در واقع، دانستن ویژگی ها و کاربردهای رایج نخ های گلدوزی به شما کمک می کند تا بهترین نخ گلدوزی را برای پروژه بعدی خود انتخاب کنید!

ویژگی های بهترین نخ گلدوزی با دست

در ادامه به برخی از ویژگی های تعیین کننده بهترین نخ گلدوزی اشاره کردیم:

الیاف نخ

نخ های گلدوزی در انواع مختلفی از الیاف از جمله پشم، پنبه، ابریشم، اکریلیک، ویسکوز و ابریشم مصنوعی وجود دارند. کار با الیاف طبیعی معمولاً کمی آسان ‌تر است، اما مواد مصنوعی نیز مزایای خود را دارند.

بافت نخ گلدوزی

الیاف طبیعی بیشتر احساس نرمی و انعطاف پذیری دارند، در حالی که مواد مصنوعی می توانند درخشان تر، سفت تر و لغزنده تر باشند.

تعداد لایه ها یا رشته های نخ گلدوزی

هر نخ گلدوزی از از لایه ها یا رشته های مجزا تشکیل شده است که به هم پیچیده شده اند. این رشته ها می توانند تقسیم پذیر یا غیر قابل تقسیم باشند.

آشنایی با انواع نخ گلدوزی

همانطور که قبلا ذکر شد، نخ گلدوزی در صنایع دستی کاربرد فراوانی دارد و انواع مختلفی از نخ ها وجود دارد که برای اهداف گلدوزی دستی ایجاد می شوند. در هنگام انتخاب بهترین نخ گلدوزی لازم است به پارچه ای که استفاده می کنید، سبک گلدوزی و جلوه ای که می خواهید به دست آورید، توجه داشته باشید. بیایید با جزئیات ببینیم که چه نوع نخی در دسترس است و چگونه بهترین نخ گلدوزی را برای پروژه خود انتخاب کنید.

نخ های گلدوزی رشته ای (نخ گلدوزی 6 رشته)، بهترین نخ برای گلدوزی با دست

این ها رایج ترین نخ های گلدوزی هستند و در رنگ های بی شماری وجود دارند که هر کدام با یک کد رنگ مشخص می شوند. البته لازم است بدانید که کد رنگ برای هر برند متفاوت است. این مدل از نخ گلدوزی معمولا از 6 رشته ساخته شده است که قابل جدا شدن هستند و اغلب از هم جدا می شوند تا ضخامت نخ را مطابق با نیاز برای گلدوزی تنظیم کنند.

به طور کلی، متداول ترین نخی که برای گلدوزی دستی استفاده می شود نخ گلدوزی 6 رشته پنبه ای است. این نخ از 6 رشته نخ تشکیل شده است که به هم پیچیده شده اند و هر 6 رشته را می توان روی یک سوزن نخ کرد و استفاده کرد. به طور سنتی، در پروژه های دوخت متقاطع از این نخ استفاده می کنند، زیرا 2 رشته از 6 رشته نخ استفاده می شود.

نخ عمامه ، بهترین نخ گلدوزی با دست

نخ عمامه ، بهترین نخ گلدوزی با دست

این مدل نخ ها، از جمله نخ های محبوب بعدی در گلدوزی دستی هستند. این نخ ها نیز در رنگ ‌های متنوعی عرضه می ‌شوند و هر رنگ با کد رنگی مخصوص برند مشخص می ‌شود. این نخ ها قابل جدا شدن نیستند و از نخ دولایه تشکیل شده است که مانند طناب تابیده شده و غیر قابل تقسیم است.

اما با این حال، در ضخامت های متفاوتی (3، 5، 8 و 12) وجود دارند که اندازه و ضخامت هرکدام با یک عدد مشخص می شود. هر چه نخ ضخیم تر باشد، تعداد سایز آن کمتر می شود. به عنوان مثال، سایز شماره 3 تقریباً به اندازه 6 رشته نخ گلدوزی است و سایز شماره 12 نخ گلدوزی تقریباً به اندازه یک رشته نخ گلدوزی است.

برای گلدوزی پیچیده تر و تزئینی تر، استفاده از این نخ آسان تر است و ظاهر کلی گلدوزی با این نخ بیشتر بافت دار و طناب مانند است.

نخ گلدوزی پشمی

نخ پشمی، اغلب در سوزن دوزی و دوخت متقاطع و در گلدوزی استفاده می شود. ضخامت پشم اغلب به عنوان “وزن نخ” نامیده می شود که با 0 شروع می شود که به عنوان نازک ترین نخ در نظر گرفته می شود. این عدد هر بار یک عدد به سمت بالا حرکت می کند تا به 7 برسد که برای ضخیم ترین نخ مورد استفاده قرار می گیرد.

نخ 0 وزن، معمولا دارای 1 تا 3 لایه است و کاموای ایرانی یکی از پرطرفدارترین نمونه ها از نخ گلدوزی پشمی است و به صورت 3 لایه عرضه می شود که برای تنظیم ضخامت می توان آن را جدا کرد.

نخ گلدوزی متالیک، بهترین نخ گلدوزی

نخ گلدوزی متالیک، بهترین نخ گلدوزی

نخ متالیک، اغلب به عنوان برجسته کننده در گلدوزی های سطحی و در ترکیب با سایر نخ های گلدوزی استفاده می شود. طلایی، نقره‌ای، مسی و پلاتین محبوب ‌ترین رنگ ‌های این مدل از نخ گلدوزی هستند، اگرچه ممکن است در رنگ ‌های استاندارد نیز موجود باشند.

البته لازم است بدانید که کار کردن با نخ های متالیک معمولا چالش برانگیز است، زیرا به سرعت گره می خورند و گیر می کنند و لازم است در هنگام استفاده از این نخ ها دقت بیشتری به کار گیرد.

 

نخ گلدوزی ابریشمی

نخ گلدوزی ابریشمی

نخ های ابریشم اغلب به صورت قرقره و در رنگ های زنده تولید می شوند که از جمله نخ های نازک بوده و برای ایجاد ضخامت لازم، باید چند لایه شوند. نخ ابریشم برای نقاشی با سوزن و گلدوزی ظریف عالی است. از آنجایی که نازک است، می توان از آن برای پوشاندن نخ های ضخیم تر استفاده کرد.

نخ گلدوزی ریون

نخ گلدوزی ریون

نخ ریون، نخ های ابریشم مصنوعی بوده و درخشندگی بالایی دارند. به دلیل ارزان بودن محبوب شده اند و عمدتاً در گلدوزی های چند بعدی برزیل استفاده می شوند.

انواع بهترین نخ گلدوزی

خلاصه مطلب

وقتی تعداد ساعاتی را که برای یک پروژه گلدوزی صرف می شود را در نظر بگیرید، اهمیت استفاده از بهترین نخ گلدوزی و با کیفیت بالا را خواهید دید. در واقع نخ گلدوزی نخی است که به طور خاص برای گلدوزی و سایر اشکال سوزن دوزی ساخته یا به صورت دستی تابیده می شود.

این یک نخ 6 رشته ای با پیچ و تاب شل و کمی براق است که معمولاً از پنبه ساخته می شود اما ممکن است از ابریشم، پلی استر، ابریشم مصنوعی و کتان نیز در ساخت نخ ابریشم استفاده شود.

اکنون که در مورد انواع مختلف نخ هایی که می ‌توانید برای گلدوزی استفاده کنید، اطلاعات خوبی کسب کرده اید، می توانید بهترین نخ گلدوزی را برای پروژه های گلدوزی خود انتخاب کنید و یک اثر هنری ارزشمند و خاص را خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *