راهنما خرید

انواع کش خیاطی و کاربرد انها

انواع کش خیاطی و کاربرد انها

همه ما ممکن است در زندگی و برای لباس های خود به کمی کش خیاطی نیاز پیدا کنیم. اما آیا تا به حال به فروشگاه خرازی رفته اید یا انواع کش خیاطی را به صورت آنلاین خرید کرده اید؟ احتمالا زمانی که به دنبال کش خیاطی مورد نیاز خود هستید، با انواع کش برای خیاطی مواجه شده اید که باعث سردرگمی در انتخابتان خواهد شد.

به همین منظور، در ادامه این بخش تصمیم گرفته ایم تا شما را با انواع کش خیاطی و کاربرد آنها آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید بهترین و مناسب ترین مدل از کش خیاطی را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید. چرا که آشنایی با انواع مختلف کش برای خیاطی و نحوه انتخاب کش مناسب برای پروژه خود، می تواند تفاوت زیادی در محصول نهایی ایجاد کند!

کش خیاطی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر کمی به لباس های خود دقت کنید، متوجه می شوید که مقداری کش خیاطی در بسیاری از لباس ها به کار رفته است که کمک می کند تا اندازه لباس تا حد مشخصی باز شود و شکل و ظاهر لباس را در بهترین حالت ممکن حفظ می کند.

چیزی که در مورد کش خیاطی وجود دارد و بسیار خوب است این است که تا مقدار مشخصی کشش دارد اما بعداً به اندازه اصلی خود باز می گردد.

بسته به نوع کش، می توانید آن را مستقیماً روی پروژه خیاطی خود بدوزید یا آن را داخل یک محفظه یا روکش قرار دهید. فقط هنگام دوخت روی کش باید مطمئن شوید که از یک سوزن مناسب برای دوخت کش خیاطی استفاده می کنید تا بهترین نتیجه را مشاهده کنید.

کش های خیاطی انواع مختلفی دارند که هر کدام برای قسمت های خاصی از یک پروژه خیاطی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با انواع کش خیاطی بیشتر آشنا می شوید.

انواع کش خیاطی و کاربرد انها

به طور کلی، انواع مختلفی از کش ها در خیاطی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه توضیح خواهیم داد که آنها چه هستند و چه زمان باید از هر نوع کش در خیاطی استفاده کرد.

انواع کش خیاطی بر اساس محتوای فیبری و نوع ساخت آن، دسته بندی می شوند و معمولا شامل 4 دسته کش بافته شده، کش تار و پودی، کش حلقوی و کش نامرئی یا شفاف هستند.

کش مخصوص لباس کودک (Baby Elastic)

کش مخصوص لباس کودک (Baby Elastic)

کش کودک (Baby elastic) یک کش فوق العاده نرم است که برای دوخت لباس کودک بسیار عالی است. این مدل از کش خیاطی، در روکش ‌ها و کانال ‌ها به خوبی کار می ‌کند تا به آرامی قسمت‌ هایی از لباس کودک را که نیاز به خاصیت ارتجاعی دارند جمع کند، اما به دلیل نرمی آن روی پوست کودک خیلی سفت و خشن نیست و باعث ایجاد ناراحتی نمی شود.

کش بافته شده (Braided Elastic)

کش بافته شده (Braided Elastic)

کش بافته شده، یکی از انواع کش خیاطی است که به دلیل خط های افقی موازی اش که در طول کش قرار دارند شناخته می شود. وقتی کش بافته شده را کش می دهید، کش باریک می شود و حالت لوله ای پیدا می کند.

وقتی روی کش بافته دوخت انجام دهید، مقداری کشش خود را از دست می ‌دهد، به همین دلیل است که بهترین نوع کش برای دوخت مستقیم به پارچه نیست و معمولا برای قسمت داخلی پارچه، در هنگام ایجاد روکش ها و کانال ها در خیاطی، که نیاز به کش است مورد استفاده قرار می گیرد.

این مدل از کش خیاطی، معمولا کشش بیشتری نسبت به انواع دیگر کش دارد، بنابراین هنگام محاسبه مقدار کشسانی که باید برای یک پوشش برش دهید، این موضوع را در نظر داشته باشید. همچنین از آنجایی که این نوع کش نسبتا سبک وزن است، برای پارچه های سنگین نیز مناسب نیست.

کش حلقوی (Knitted Elastic)

یکی از مشخصه های کش دارای بافت حلقوی، این است که در هنگام کشش باریک نمی شوند. این کش ها نیز هنگام دوخته شدن خاصیت ارتجاعی خود را حفظ می کنند و بنابراین علاوه بر قرار گرفتن در روکش، برای دوخت مستقیم به پارچه نیز مناسب هستند. همچنین از آنجایی که این مدل از کش خیاطی سبک وزن است، برای پارچه های سنگین مناسب نیست.

کش تار و پودی (Woven Elastic)

کش تار و پودی (Woven Elastic)

کش تار و پودی از دیگر انواع کش خیاطی است که از هر دو نوع کش حلقوی و بافته شده قوی تر است و در پارچه های با وزن متوسط یا سنگین بهترین کاربرد را دارد. همانطور که از نام آن پیداست، الیاف در این نوع کش به شکل تار و پودی بافته می شوند تا محصول نهایی تولید شود که در هنگام کشش نیز باریک نمی شود.

این کش نیز، هنگام دوخت کشسانی خود را از دست نمی دهد. از آنجایی که این کش غلت نمی خورد و لوله نمی شود، در روکش هایی که نمی خواهید کش حالت غلتیده به خود بگیرید یا بچرخد؛ عالی عمل می کند.

البته جالب است بدانید که این مدل از کش خیاطی، کش در رنگ های سرگرم کننده مختلف موجود است و برای کمربندهای تزئینی و در معرض دید عالی است.

کش لباس زیر زنانه (Lingerie Elastic)

کش لباس زیر زنانه (Lingerie Elastic)

کش لباس زیر زنانه معمولا نوعی کش حلقوی است که روی لباس زیر زنانه، استفاده می شود. این نوع از کش خیاطی، دارای لبه های تزئینی ظریف است و همچنین می ‌تواند دو طرف مختلف داشته باشد، سمت مخملی و نرم ‌تر که برای قرار گرفتن بر روی پوست طراحی شده است. اگرچه، شما می توانید آن را هر طور که می خواهید بدوزید.

کش شفاف (Clear Elastic)

کش شفاف (Clear Elastic)

کش شفاف یا نامرئی نیز یکی دیگر از انواع کش خیاطی است که حالت کشسانی خوبی دارد. البته بسته به نوع کش شفاف، می توانید کشش عالی یا حداقل کشش را داشته باشد. (کش شفاف با کیفیت خوب معمولاً گرانتر است.) اگر لباسی با یقه باز یا پهن خریداری کرده باشید، ممکن است متوجه شده باشید که کش شفافی برای آویزان کردن راحت تر به لباس وصل شده است.

کش شفاف هنگام کشش باریک می شود و برای پارچه های کشسان سبک وزن یا متوسط مناسب است. کش شفاف سفت‌ تر برای تثبیت درزها روی پارچه ‌های کشدار عالی است، به عنوان مثال در لباس ‌های شنا یا لباس ‌های ورزشی استفاده می ‌شود. همچنین بدن را به خوبی می‌ گیرد، بنابراین ممکن است متوجه استفاده از این کش در قسمت هایی از لباس که امکان لغزش دارند، شوید.

کش نخی یا کش ماسوره ای (Elastic Thread)

کش نخی یا کش ماسوره ای (Elastic Thread)

یکی دیگر از انواع کش خیاطی، کش نخی است. اگر از نخ کش دار در ماسوره و با تنظیمات مناسب استفاده کنید، پارچه را جمع می کند و جلوه چین خورده برای پارچه ایجاد می کند.

کش جا دکمه (Buttonhole Elastic)

کش جا دکمه (Buttonhole Elastic)

کش جا دکمه ای، یکی دیگر از انواع کش خیاطی است که معمولا به عنوان کمربندهای قابل تنظیم در داخل شلوارها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور خاص به این مدل از کش خیاطی، کش جا دکمه می گویند زیرا در هر اینچ یا بیشتر سوراخ هایی در مرکز برای اتصال به دکمه ها وجود دارد. همچنین می توان از آن برای لباس بارداری قابل تنظیم استفاده کرد.

انواع کش برای خیاطی

خلاصه مطلب

همانطور که در بالا اشاره شد، کش خیاطی بسیار متنوع و زیاد است و لازم است قبل از انتخاب و خرید کش خیاطی، حتما کش مورد نیاز برای پروژه خیاطی خود را بشناسید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *