راهنما خرید

آشنایی با انواع نخ خیاطی + کاربرد آن ها

آشنایی و معرفی اسم انواع نخ خیاطی

نخ خیاطی از الیاف طبیعی یا مصنوعی یا ترکیبی از این دو ساخته می شود و انواع مختلفی دارد. انواع نخ خیاطی در قسمت های مختلف لباس و پارچه های مختلف استفاده می شود.

در واقع نخ یکی از مهم ترین بخش های صنعت نساجی و صنعت مد و لباس است. نخ های خیاطی امروزی با توجه به رشد این صنعت در گذشته تنوع رنگ و کیفیت زیادی دارند. این به شما کمک می کند تا انتخاب هایی داشته باشید که مطابق با سلیقه شخصی شما باشد.

برای تهیه بهترین نوع نخ خیاطی روی لینک زیر کلیک کنید.

09394204334

طبقه بندی کلی انواع نخ خیاطی

در ابتدا می توان انواع نخ خیاطی را به سه دسته کلی تقسیم کرد:

  • نخ های طبیعی
  • نخ های مصنوعی
  • نخ های مخلوط

نخ های طبیعی

نخ های طبیعی نخ هایی هستند که منشاء طبیعی دارند و در تولید آنها از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود. به عنوان مثال، نخ های ساخته شده از پشم حیوانات یا پنبه پرورشی، نخ های طبیعی محسوب می شوند. مهمترین و پرکاربردترین نخ مورد استفاده در صنایع بزرگ نساجی نخ پنبه ای است که یکی از نخ های طبیعی می باشد.

یکی دیگر از انواع نخ خیاطی طبیعی که می توان به آن اشاره کرد نخ پشمی است. آنها بخشی از نخ هایی با الیاف طبیعی و حیوانی هستند. از آنجایی که نخ های پشمی ضخیم تر از حد معمول هستند، از موادی مانند پشم، پر و ترکیبی از پشم و پلی استر ساخته می شوند.

نخ های مصنوعی

نخ های مصنوعی نوعی نخ هستند که می توانند منشاء طبیعی داشته باشند اما به روش های مصنوعی تهیه می شوند یا از ابتدا با مواد مصنوعی تولید شوند. نخ های ویسکوز و نخ های پلی استر از مهم ترین انواع این دسته محسوب می شوند.

نخ ابریشم یکی دیگر از نخ های مصنوعی است. نخ های مصنوعی در واقع از سلولز شیمیایی طی فرآیندهای شیمیایی ساخته می شوند. و از آنجایی که این گونه نخ ها مانند ابریشم طبیعی ظاهری براق و صاف دارند، در صنعت و تجارت به عنوان ابریشم مصنوعی شناخته می شوند. این نخ ها به صورت بوبین های چند تاب ساخته می شوند.

نخ های مخلوط

نخ های ترکیبی، ترکیبی از نخ های مصنوعی و طبیعی هستند.

انواع نخ خیاطی چیست

انواع نخ خیاطی و موارد استفاده آنها

شناخت انواع نخ خیاطی در هنر خیاطی نقش بسزایی در نتیجه کار خیاط دارد. در واقع انتخاب نخ مناسب برای قسمت های مختلف پارچه نیاز به مهارت و دانش خیاطی دارد. نخ دوخت انواع مختلفی دارد. هر کدام برای پارچه های مختلف استفاده می شود.

در انتخاب رنگ طناب باید به این نکته توجه کنید. یادتان باشد همیشه رنگ نخ خیاطی را انتخاب کنید که با پارچه همخوانی داشته باشد و از رنگ پارچه پررنگ تر باشد. در زیر به معرفی چند نمونه نخ دوخت و کاربرد آنها می پردازیم.

نخ پلی استر

نخ پلی استر یکی از بادوام ترین نخ های خیاطی است که از الیاف مصنوعی تولید می شود. این نوع نخ ثبات رنگ بسیار خوبی دارد و به راحتی پژمرده نمی شود. حتی اگر این نخ را چندین بار بشویید. نخ پلی استر به عنوان جایگزینی برای الیاف مصنوعی و نخ پنبه ای و طبیعی کاربردهای زیادی دارد. این نوع الیاف انواع مختلفی دارند که با توجه به روش تولید و ویژگی های مواد اولیه تقسیم بندی می شوند. اینها به طور کلی به طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند.

از این نوع نخ خیاطی می توان برای دوخت هر نوع پارچه ای استفاده کرد. اما استفاده از آن برای دوخت پارچه های نخی توصیه نمی شود. زیرا پنبه نسبت به پلی استر مقاومت کمتری دارد و به مرور زمان پاره می شود. لازم به ذکر است که نخ پلی استر در برابر دما و حرارت مقاومتی ندارد. بنابراین نباید آن را در معرض دمای بالا قرار دهید. یا با اتوی خیلی داغ اتو کنید چون ممکن است بسوزد.

چه مبتدی باشید و چه یک خیاط حرفه ای، در هر صورت، می توانید از این نوع نخ برای پروژه های خیاطی خود استفاده کنید. نخ پلی استر یکی از نخ های خیاطی است که می توانید هم برای دوخت دستی و هم برای دوخت با چرخ خیاطی از آن استفاده کنید.

همچنین بخوانید: بهترین مارک نخ برای چرخ خیاطی

همه ما می دانیم که نخ های خیاطی یکی از اولین و مهم ترین وسایل اولیه خیاطی هستند. بنابراین، اول از همه، ابزار اولیه برای ارائه یک محصول باکیفیت به مشتریان باید با کیفیت بالا باشد. با مراجعه به سایت دنیای نخ  می توانید نخ پلی استر را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنید.

نخ نایلونی

نخ نایلونی یکی دیگر از نخ های دوخت است. نخ نایلون نوعی نخ مصنوعی است، درست مانند نخ پلی استر. این نوع نخ برای دوخت انواع پارچه مناسب است. نخ نایلون در وزن ها و ضخامت های مختلف در بازار موجود است. برای دوخت انواع پارچه های ضخیم و نازک می توانید از این نوع نخ استفاده کنید. باید به یاد داشته باشید که این نوع نخ در برابر حرارت مقاومت چندانی ندارد. بنابراین نباید آن را در معرض حرارت یا آهن قرار دهید.

نخ نامرئی

نخ های نامرئی نوعی نخ نایلونی هستند. در خیاطی ها از آنها در گلدوزی لباس عروس، نامزدی و لباس شب استفاده می شود. دوخت لباس عروس یکی از سودآورترین مشاغل محسوب می شود و به همین دلیل متقاضیان زیادی دارد.

هنر زیبا، حوصله زیاد و خلاقیت بالا را می توان از جمله عناصری دانست که برای دوخت لباس عروس باید داشته باشد. نخ های نامرئی یکی از پرکاربردترین نخ ها در دوخت لباس عروس و مجالس می باشد. اگر می خواهید لباس های ساده خود را به زیبایی تزیین کنید، می توانید نخ نامرئی را از سایت دنیای نخ خریداری کنید.

نخ پشمی

نخ های پشمی را می توان جزء نخ هایی با الیاف طبیعی و حیوانی دانست. در واقع در تولید نخ پشمی از پشم، پیل و پلی استر استفاده می کنند. نخ پشمی یا نخ فاستونی مقاومت بالایی دارد و جزو نخ های ضخیم است. از این نوع نخ برای دوخت پارچه های ضخیم استفاده می شود. فراموش نکنید که نخ های پشمی از جمله نخ های خیاطی هستند که برای پارچه های نازک و گلدوزی مناسب نیستند. بنابراین برای گلدوزی، ریز دوزی، دوخت پارچه های نازک نباید از نخ های پشمی استفاده کرد. زیرا این نوع نخ ها به دلیل خواصی که دارند از یکدیگر جدا می شوند.

نخ های پشمی نازکی و نرمی را ندارند. نخ های پشمی به دلیل ضخامت آن می توانند هوا و گرما را حفظ کنند. به همین دلیل دهقانان و عشایر از پشم حیوانات نخ می ریسند و لباس گرم زمستانی درست می کنند. الیاف پشم وزن بسیار زیادی دارد و به دلیل خواصی که ذکر کردیم در صنایع مختلف طرفداران زیادی دارد.

نخ ابریشم

نوع دیگر نخ دوخت نخ ابریشم است. نخ های ابریشمی یکی از زیباترین و بادوام ترین نخ ها هستند. نخ ابریشم بسیار ظریف است و خاصیت انعطاف پذیری دارد. این نوع نخ دارای انواع طبیعی و مصنوعی نیز می باشد. نخ ابریشم از نوع مصنوعی با مواد شیمیایی تولید می شود. آنها از ماده ای به نام سلولز در تولید نخ ریون استفاده می کنند. از انواع نخ ابریشم می توان سیگارهای ابریشم خام، ابریشم هندی و ابریشم زنجیره ای را برشمرد. از این گونه نخ های ظریف و براق بیشتر برای گلدوزی روی پارچه استفاده می شود.

برای دوخت پارچه های ظریف می توانید از این نوع نخ برای دوخت کار استفاده کنید. زیرا نخ ابریشم بسیار نازک و ظریف است و سوراخی در پارچه ایجاد نمی کند. نخ های ابریشم بسیار بادوام، انعطاف پذیر و گران هستند. نخ ابریشم را می توانید به راحتی از سایت دنیای نخ خریداری کنید.

نخ ریون

نخ ریون یکی از زیباترین و کاربردی ترین نخ ها می باشد. از این نخ بیشتر برای تزیین در هنر خیاطی استفاده می شود. نخ ریون از بافتن ریون کوتاه و کرکی به هم درست می شود. نخ ریون یک نخ بسیار ظریف است و می تواند خیلی سریع پاره شود. به همین دلیل از این نوع نخ برای دوخت درزهای لباس و همچنین بستن قسمت های مختلف لباس استفاده نکنید. این نوع نخ بیشتر در صنعت گلدوزی استفاده می شود.

نخ پنبه

یکی از پرکاربردترین نخ های خیاطی نخ پنبه ای است. همانطور که از نام آن پیداست، نخ پنبه از گیاه پنبه تولید می شود. همچنین در دسته نخ های طبیعی قرار می گیرد. این نوع نخ نیز بسیار محکم و نرم است. نخ پنبه ای اصلا کشیده نمی شود. در نتیجه اگر چیزی را با این نخ بدوزید، هرگز شکل خود را از دست نمی دهد.

با این حال، همیشه به یاد داشته باشید که نباید از این نخ برای دوخت پارچه های کشدار استفاده کنید. زیرا این طناب انعطاف پذیر نیست و کش نمی آید و ممکن است پاره شود. از این نخ می توانید برای دوخت پارچه های نخی استفاده کنید. نخ پنبه ای گزینه بسیار مناسبی برای دوخت چهل تکه است.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که نخ پنبه نسبت به نخ پلی استر در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد. پس اگر می خواهید چیزی بدوزید که در حین دوخت در معرض حرارت قرار گیرد، می توانید سراغ نخ نخی بروید. یکی از مزایای لباس های دوخته شده با نخ پنبه این است که می توانید با خیال راحت و در هر دمایی آنها را اتو کنید. باید اضافه کرد که برخی از نخ های پنبه ای دارای روکش پلی استر هستند. و از انواع نازک آن می توان برای دوخت پارچه های ظریف استفاده کرد.

نخ خیاطی را نیز می توان نوعی نخ پنبه ای دانست. این نوع نخ بسیار بادوام است و خیلی زود پاره می شود. در نتیجه از این نخ بیشتر برای پیش دوخت در مشاغل خیاطی استفاده می شود.

کیفیت نخ و استفاده در دوخت

با توجه به مواردی که بیان کردیم، نخی که در کارهای خیاطی خود انتخاب می کنید باید با پارچه مورد دوخت همخوانی داشته باشد. بنابراین، اگر پارچه ضخیم باشد، نخ ضخیم می شود. و اگر پارچه مورد نظر نازک است، نخ باید نازک و مناسب باشد.

از کیفیت نخ برای نشان دادن ظرافت انواع نخ استفاده می شود. به این ترتیب وزن در واحد طول یا طول در واحد وزن محاسبه و به بسته بندی نخ اضافه می شود. نمرات نخ ها با افزایش ده عددی شماره گذاری می شوند. مثلاً 10، 20، 30 و…

به طور کلی هر خیاط یا هنرمندی باید با ابزار کار خود به خوبی آشنا باشد. یک خیاط خوب باید کاربرد انواع نخ خیاطی و همچنین شناخت انواع نخ را بداند. او با استفاده از ابزار مناسب می تواند یک اثر زیبا و منحصر به فرد خلق کند.

نکات مهم برای انتخاب انواع نخ خیاطی

نکات مهم برای انتخاب انواع نخ خیاطی

هنگام انتخاب نخ خیاطی باید نکاتی را در نظر بگیرید. برخی از این نکات عبارتند از:

  • قبل از هر چیز باید نوع پارچه خود را در نظر بگیرید: در انتخاب نخ دوخت باید به نوع و ضخامت پارچه مورد نظر خود توجه کنید. مثلا برای دوخت پارچه های نازک به نخ های ضخیم نروید.
  • نوع دوخت را در نظر بگیرید: باید تصمیم بگیرید که می خواهید از انواع نخ های خیاطی مورد نظرتان برای دوخت لباس استفاده کنید یا برای تزیین و گلدوزی.
  • به مدل چرخ خیاطی خود حتما توجه کنید: همانطور که قبلا گفتیم هر چرخ خیاطی به نخ خیاطی خود نیاز دارد.
  • نخ خیاطی کافی بخرید: قبل از شروع خیاطی به اندازه کافی نخ بخرید تا در پایان کار نخ تمام نشود.
  • رنگ های اصلی نخ های دوخت را همیشه در خانه داشته باشید.

عوامل موثر بر کیفیت نخ دوخت چیست؟

برای شناخت انواع نخ خیاطی از نظر کیفیت لازم است که اصول تعیین کیفیت نخ را بدانیم. برخی از این اصول عبارتند از:

شفافیت نخ های خیاطی

یکی از اصول اولیه نخ، شفافیت است. در انتخاب کاموا باید دقت کنید و نخ هایی را انتخاب کنید که رنگ روشن و یکدست داشته باشند. و با نگاه کردن به آنها احساس شادابی و طراوت به شما دست می دهد.

استحکام نخ

نکته بعدی که در مورد انواع نخ خیاطی باید در نظر گرفت استحکام است. در خرید نخ ها باید نخ هایی را انتخاب کنید که استحکام خوبی داشته باشند و به راحتی پاره نشوند. زیرا در غیر این صورت هنگام استفاده از طناب های با استحکام کم دچار مشکل خواهید شد.

یکنواختی رنگ نخ

سومین اصلی که در انتخاب انواع نخ خیاطی باید در نظر گرفت، ثبات رنگ نخ است. برای انتخاب بهترین نخ باید دقت کنید که نخ هایی با رنگ ثابت انتخاب کنید. و در هنگام شستشو کدر یا رنگ پریده نشوند.

برای درک و بررسی اینکه آیا رنگ نخ ثابت است، می توانید مقداری از نخ را خیس کنید و هنگام خرید آن را روی پارچه سفید بکشید. اگر نخ به پارچه رنگ بدهد نشان دهنده کیفیت پایین نخ است و اگر نخ به پارچه رنگ ندهد نشان دهنده کیفیت آن است.

تهیه انواع نخ خیاطی در فروشگاه دنیای نخ

در بالا سعی کردیم مهم ترین نکات انتخاب نخ و انواع نخ خیاطی را به شما به طور کامل توضیح دهیم. همانطور که میدانید نخ با کیفیت به دوخت تمیز، شیک و با دوام کمک شایانی میکند. با نهیه انواع نخ خیاطی از فروشگاه دنیای نخ، بهترین ، با کیفیت ترین و نخ های استاندارد را برای خیاطی خود تهیه کنید.

فروشگاه آنلاین لوازم خرازی دنیای نخ یکی از معتبر ترین، قدیمی ترین و با کیفیت ترین فروشگاه ها در حوزه لوازم خیاطی، خرازی و نخ است. با مراجعه به بخش فروشگاه میتوانید تمامی موارد مورد نیاز خود را به راحتی و با خیال راحت تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *