راهنما خرید

چرا نخ سردوز پاره میشود؟

چرا نخ سردوز پاره میشود

علت پاره شدن نخ سردوز چیست؟ این سوالی است که بسیاری از خیاطان چه حرفه ای و چه آماتور دارند. این مقاله به شما کمک می کند تا پاسخ سوال خود را پیدا کنید. شاید بارها در حین دوخت با مشکل شکستن نخ خیاطی مواجه شده باشید. یکی از رایج ترین مشکلات هنگام کار با چرخ خیاطی، پاره شدن نخ سردوز است. این مشکل فرد را گیج می کند و خیاطی را سخت می کند. پارگی در انواع دوخت مانند چرخ خیاطی، چرخ خیاطی صنعتی و چرخ خیاطی خانگی رخ می دهد.

چند نکته ساده وجود دارد که ممکن است واضح نباشند، و ممکن است فکر کنید که نیازی به انجام این کار ندارید. باید بگوییم که همین نکات ساده بسیار مهم هستند. اگر آنها را دنبال کنید، چرخ خیاطی شما مشکلی ندارد.

برای خرید انواع نخ خیاطی می توانید از لینک زیر خرید خود را کامل کنید.

09394204334

علت پاره شدن نخ سردوز

در این مقاله به دلایل اصلی پارگی نخ سردوز می پردازیم. اگر می خواهید راه حل های جلوگیری از شکستن نخ چرخ خیاطی را بیاموزید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. پاره شدن نخ سردوز به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. برای جلوگیری از این مشکل ابتدا باید دلیل بروز آن را بدانید. سپس اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید.

همچنین بخوانید: بهترین مارک نخ سردوز

1- عدم شناخت درست نخ سردوز

اولین دلیلی که باعث پاره شدن نخ سردوز می شود، نشناختن نخ سردوز است. نداشتن اطلاعات درست در مورد نخی که برای دوخت استفاده می کنید باعث پارگی نخ می شود. شاید بپرسید چه ارتباطی بین این دو موضوع وجود دارد؟

اگر از سیم پیچی خیلی بزرگ و حجیم استفاده کنید، به درستی روی میله قرار نمی گیرد. دوک نخ باید اندازه مناسبی داشته باشد تا در موقعیت نخ صاف و بی حرکت بماند. زیرا در صورت مناسب نبودن سایز، ممکن است در حین کار با چرخ خیاطی، نخ با تکان از موقعیت خود بیفتد. به خصوص نخ های پنبه ای با ضربه زدن به نخ آسیب می بینند. در این حالت، قسمت آسیب دیده نخ، توده و زبر می شود و باعث پارگی نخ می شود.

برای چرخ سر دوخت صنعتی اگر از دوک های بزرگ استفاده می کنید مقداری روغن سفید به صورت زیگزاگ داخل نخ بریزید. این روغن در هنگام ضربه باعث لیز خوردن و جدا شدن نخ می شود. بنابراین از پاره شدن نخ سردوز جلوگیری می شود.

2- استفاده از سوزن غیر استاندارد

یکی دیگر از دلایل پاره شدن نخ سردوز استفاده از سوزن های نامناسب است، سوزن های غیر استاندارد جنبه های مختلفی دارند. در این مورد باید به چند نکته توجه کنید. قبل از هر چیز باید بدانید که سوزن هر چرخ خیاطی با چرخ خیاطی دیگر متفاوت است. یعنی هر چرخ خیاطی سوزن مخصوص به خود را دارد. بنابراین برای دوخت حتما از سوزن مخصوص همان چرخ استفاده کنید.

دوم اینکه اگر سوزن را درست وارد نکنید باعث پاره شدن نخ سردوز می شود. یعنی اگر سوزن دوخت خم شود نخ پاره می شود. همچنین اگر سوزن را پایین بیاورید باعث پاره شدن نخ می شود. این روش را دنبال کنید تا سوزن‌های ته گرد غیر صاف را نصب کنید. شیار سوزن باید به سمت شما و گودی سوزن به سمت پشت باشد.

3- داغ کردن نخ سردوز و سوزن

اگر با چرخ سردوز صنعتی خیاطی می کنید، دو مخزن پلاستیکی کوچک برای روغن وجود دارد. یک مخزن کوچک در زیر صفحه و دیگری بالای چرخ قرار دارد. هر دو را با روغن پر کنید. داخل این تانک های کوچک یک تکه اسفنج وجود دارد. این اسفنج روغن داخل را بالا می کشد و از گرم شدن نخ جلوگیری می کند. زیرا نخ با این اسفنج ها در تماس است.

اگر در حین کار با چرخ خیاطی نخ گرم شود، سوزن نیز گرم شده و می شکند. این کار از شکستن سوزن جلوگیری می کند. بنابراین این مخازن را همیشه پر از نفت نگه دارید. آنها را در زمان های مختلف بررسی کنید و اگر روغن کم یا تمام شده است دوباره پر کنید. هنگام دوخت آن را خالی نگذارید زیرا نخ گرم می شود و سوزن می شکند. این گرما می تواند باعث پارگی نخ شود.

4- گرد و غبار روی مسیر نخ سردوز

در تنظیم نخ چرخ خیاطی، ترازوهایی وجود دارد که نخ از زیر آنها عبور می کند. وقتی چرخ برای مدت طولانی کار کند، کرک و پرز نخ به داخل مکیده می شود. همچنین می توانند زنگ بزنند و کیفیت خود را از دست بدهند. این اتفاقات باعث از بین رفتن سطح صیقلی واشرها و ایجاد اصطکاک با نخ می شود.

این موضوع هزار دلیل دیگر برای پاره شدن نخ سردوز است. به همین دلیل ماهی یک بار تنظیم نخ را با توجه به ساعات استفاده از چرخ تمیز کنید. این کار باعث سهولت در عبور نخ می شود و از پاره شدن نخ سردوز جلوگیری می کند. همچنین با این کار به افزایش عمر چرخ خود کمک می کنید.

دلیل ندوختن چرخ سردوز سه نخ چیست؟

دلیل ندوختن چرخ سردوز سه نخ چیست؟

بارها برای ما پیش آمده که شروع به سر دوخت می کنیم اما در نهایت می بینیم که سر دوخت یک تکه دوخته نمی شود. و این سوال مطرح می شود که چرا سردوز دوخته نشده است؟ چرخ خیاطی 3 سر نخ پروانه وقتی نخ سوزن پشت نخ قلاب نیفتد نمی دوزد. در واقع قلاب سمت راست به قلاب سمت چپ متصل نیست.

همچنین بخوانید: اسم انواع نخ خیاطی

حل مشکل دوخت نشدن روی چرخ خیاطی پروانه ای

یکی از رایج ترین مشکلات چرخ سردوز، مشکل ندوختن پارچه است. حالا یا به طور کامل یا به صورت دوختن های بریده شده! در این مورد لازم است بدانید یکی از قسمت هایی که می تواند بسیار دخیل شود، سوزن است! بله، سوزن ها آنقدر نقش حیاتی و مهم دارند که به محض اینکه اتفاقی برای چرخ می افتد، سوزن اولین جایی است که برای حل مشکل به آن مشکوک هستیم!

حل مشکل سوزن و سردوز

یکسری مشکلات وجود دارد که باعث می شود چرخ خیاطی شما به درستی کار نکند. یکی از آنها این است که اندازه سوزن مناسب نیست. در واقع وقتی سوزن خیاطی شما خیلی کوتاه باشد نمی تواند حلقه نخ ایجاد شده را بگیرد و در نتیجه هیچ دوختی در پارچه ایجاد نمی شود.

یا گاهی ممکن است سوزن به درستی وارد نشود. به همین دلیل برای حل مشکل سردوز باید به اندازه و مونتاژ سوزن دقت کرد. همچنین به یاد داشته باشید که سوزن خیاطی خود را اغلب چک کنید تا از خم نشدن آن مطمئن شوید. زیرا با سوزن خمیده یا شکسته نمی توان به دوخت ادامه داد.

در نهایت

در این مقاله در مورد دلایل پاره شدن نخ سردوز صحبت کردیم. ما سه راه حل برای جلوگیری از پاره شدن نخ سردوز به شما پیشنهاد کرده ایم. وقتی این مشکل پیش آمد، ابتدا نخ را از مسیر خارج کرده و نخ را تکرار کنید.

گفتیم اولین دلیلی که چرخ خیاطی نخ را پاره میکند، عدم شناخت صحیح نخ است. نخ ها بسته به نوع و اندازه دوک، تاثیرات متفاوتی در نحوه دوخت دارند. گفتیم که نخ نباید خراب شود. ضربه و آسیب به نخ باعث زبری و چین خوردگی نخ می شود. در نتیجه باعث پاره شدن نخ سروز میشود.

دلیل بعدی استفاده از سوزن غیر استاندارد را توضیح دادیم. استفاده از سوزن مخصوص به خود برای هر چرخ خیاطیبهترین کار است. استفاده نادرست یا ناهماهنگی سوزن نیز می تواند دلیل پاره شدن نخ سردوز باشد. دلیل دیگر وجود پرز در مسیر نخ است. این مشکل با تمیز کردن شیارهای پولکی نخ حل می شود.

همچنین بخوانید: علت پاره شدن نخ چرخ خیاطی

علاوه بر این گرم شدن نخ و سوزن در حین دوخت نیز باعث پاره شدن نخ سردوز می شود. با استفاده از روغن در حین انجام کار می توانید از گرم شدن نخ جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که اگر قلاب ها نخ را پاره کنند، تنظیم نخ ممکن است بسیار سخت باشد. حتما بررسی کنید.

نخ سردوز

تهیه نخ سردوز ترویرا در فروشگاه دنیای نخ

در بالا به طور کامل درباره دلایل پاره شدن نخ سردوز توضیح دادیم، همانطور که گفتیم یکی از دلایل استفاده از نخ و سوزن مناسب استو خرید سوزن و نخ مناسب میتواند باعث جلوگیری این اتفاق شود و به شما دوخت تمیز تحویل دهد تا دوخت بریده بریده شده نداشته باشید. با خرید بهترین و استاندارد ترین نخ و سوزن ها و لوازم خرازی از فروشگاه دنیای نخ جلوی پاره شدن نخ سردوز را بگیرید!

فروشگاه آنلاین لوازم خرازی دنیای نخ یکی از معتبر ترین، قدیمی ترین و با کیفیت ترین فروشگاه ها در حوزه لوازم خیاطی، خرازی و نخ است. با مراجعه به بخش فروشگاه میتوانید تمامی موارد مورد نیاز خود را به راحتی و با خیال راحت تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *