راهنما خرید

هنر تریکو بافی

هنر تریکو بافی

تریکو

تریکو از کلمه انگلیسی tricot به معنی بافتن است. هنر تریکو بافی در انواع مختلف نخ و پارچه و کاموا تولید و عرضه می‌شود. تریکو یعنی بافت تار‌هایی که به صورت حلقوی گره‌ خورده‌اند. از قرار گرفتن تار و پودهای فراوان کنار هم پارچه تریکو تولید می‌شود. بهتر است با معنی دو کلمه تار و پود نیز آشنا شوید. تار یعنی قرار گرفتن نخ‌ها به صورت عمودی و پود یعنی قرار گرفتن نخ به صورت افقی است. برای بافت پارچه‌های تریکو از الیاف‌های مختلفی استفاده می‌شود که در لطافت و استحکام این پارچه‌ها تاثیرگذار است.

تریکو بافی

هنر تریکو بافی زیر مجموعه هنر قلاب بافی و بافتنی است. تریکو بافی قدمت زیادی ندارد و چندین سال است که در بین طرفداران صنایع دستی جا باز کرده است. تریکو بافی به بافتی شبیه تار عنکبوتی که با کاموا‌های مخصوص تریکو انجام می‌شود می‌گویند. با هنر تریکو بافی می‌توان بهترین و زیبا ترین وسایل کاربردی و تزئینی را بافت و حتی می‌توان از این راه کسب درآمد کرد.

وسایلی همچون کریر نوزاد، کوله پشتی، کیف مجلسی، سبدهای تریکو در طرح و اندازه‌های مختلف، کیف‌های تریکو در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع، هدبند، شال وکلاه و.. با تریکو بافته می‌شود.

وسایل تریکو بافی

کاموای تریکو: کاموا یا نخ تریکو از تنوع رنگی بالایی برخوردار است و متناسب با هر سلیقه‌ای تولید و عرضه می‌شود. این کاموا در ضخامت‌های مختلفی وجود دارد که برخی ضخیم و با طول کم و بعضی از آن‌ها باریک و با طول زیادی تولید می‌شوند. همچنین بعضی از این کاموا‌ها حالت کشسانی زیادی دارند و بعضی نیز نخی هستند و کمتر کش می‌آیند.

به دلیل ضخامتی که این کامواها دارند کار با آن‌ها آسان است و کار سریع‌تر تمام می‌شود. این نخ‌ها ظرافت فوق العاده‌ای دارند و به کار زیبایی خاصی می‌بخشند.به دلیل بالا بودن وزن کامواهای تریکو، گران قیمت هستند. می‌توانید برای شروع هنر تریکو بافی از لباس‌هایی که از پارچه تریکو درست شده‌اند و آن‌ها را نمی‌پوشید استفاده کنید. محصولاتی که در تولید نخ تریکو مورد استفاده قرار می‌گیرند بر کیفیت و مرغوبیت نخ تاثیرگذار هستند. در تولید پارچه و کاموای تریکو از نخ تریکو پلی استر، جودون، لاکرا، ویسکوز و ملانژ استفاده می‌شود.

ویژگی هایی که کاموا تریکو باید داشته باشد چیست؟

  1. کاموای تریکو باید کیفیت خوبی داشته باشد به گونه‌ای که وقتی کشیده می‌شوند به حالت اولیه برگردد و باریک و و نخ‌نما نشوند.
  2. سازگار با محیط زیست باشد و به راحتی تجزیه شود
  3. از استانداردهای لازم برخوردار باشد و هنگام کار با آن به بدن آسیب وارد نکند.
  4. زیبا و ظریف باشد.
  5. هنگام شست‌و‌شو رنگ‌دهی نداشته و رنگ آن ثابت باشد.
  6. شفاف باشد تا زیبایی کار را نشان دهد.
  7. همچنین استحکام و مقاومت بالایی داشته باشد تا هنگام مصرف و کشیدگی پاره نشود.
هنر تریکو بافی

قلاب تریکو

قلاب‌هایی که در هنر تریکو بافی استفاده می‌شوند با قلاب‌های معمولی متفاوت هستند. این قلاب‌ها اندازه بزرگ‌تری نسبت‌ به قلاب‌های معمولی دارند و در رنگ‌های مختلفی وجود دارند. قلاب مناسب شما، به کاموا تریکو انتخابی شما بستگی دارد و باید متناسب با کاری که می‌خواهید ببافید و کاموایی که استفاده می‌کنید سایز قلاب تریکو را انتخاب کنید.

کفی سبد تریکو

آموزش هنر تریکو بافی با بافت سبدهای مختلف انجام می‌شود. کفی‌های سبد تریکو کار را برای کارآموزان راحت‌تر می‌کند. اما کفی سبد تریکو فقط برای آموزش استفاده نمی‌شود این کفی‌ها برای استحکام و زیبایی بهتر کار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. کفی‌های سبد تریکو در ابعاد و اشکال مختلف وجود دارند که به شکل‌های مربع، دایره، مستطیل، قلب و… درست شده‌اند.

اطراف این کفی‌ها سوراخ‌هایی وجود دارد که کار بافت را آسان‌تر می‌کنند. به دلیل رعایت فاصله‌ مناسب بین سوراخ‌ها و قطر آن‌ها باعث نظم بخشیدن به کار می‌شود و زیبایی آن را چندین برابر می‌کند. در هنگام خرید این کفی‌ها توجه کنید که سوراخ‌ها ریز بوده و فاصله کمی داشته باشند. زیرا درشت بودن سوراخ‌ها و با فاصله بودن آن‌ها شکل زیبایی به کار نمی‌دهند.

همچنین طرح‌هایی روی این کفی‌ها وجود دارد که می‌توان با الگوگیری از این طرح‌ها شکل‌های مختلفی بافت. کفی سبد تریکو در جنس‌های مختلفی از جمله پلاستیکی، پلکسی و چوبی تولید می‌شود.

هنر تریکو بافی

کاربرد تریکو و تریکو بافی

از تریکو می‌توان پارچه‌های مختلفی تولید کرد که در مدل‌های مختلف لباس زنانه، مردانه و بچگانه، مایو و… به کار می‌روند. پارچه تریکو از الیاف پنبه، ابریشم، پلاستیک و… بافته می‌شود. بسته به الیافی که در تولید این پارچه‌ها به کار می‌رود میزان استحکام و لطافت آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. اما وسایلی که به وسیله کاموا تریکو بافته می‌شود می‌تواند هم جنبه تزئینی و هم جنبه کاربردی داشته باشند.

کار‌هایی که با تریکو بافته می‌شوند می‌تواند وسایل سیسمونی نوزاد باشد که با این وسایل می‌توانید هم اتاق نوزاد را تزئین کنید هم وسایل را به صورت مرتب کنار هم قرار دهید. از سبدهای تریکو برای نگهداری لوازم آرایشی و بهداشتی و خرد وسایل‌های دیگر استفاده کنید. همچنین با تریکو می‌توانید کوله پشتی، کیف‌های مختلف، جاشکلاتی، جای مداد و پادری ببافید و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *