راهنما خرید

علت پاره شدن نخ چرخ خیاطی قدیمی چیست؟

علت پاره شدن نخ چرخ خیاطی قدیمی

پاره شدن نخ چرخ خیاطی سرعت دوخت را کاهش می دهد و باعث گره خوردن می شود. دلیل پاره شدن نخ چرخ خیاطی، کیفیت نخ خیاطی ، شکسته بودن قسمت چرخ خیاطی و …. ممکن است متفاوت باشد.

پاره شدن نخ چرخ خیاطی یکی از مشکلاتی است که خانم ها در هنگام خیاطی با آن مواجه می شوند و آنها را خسته می کند و نمی توانند تمرکز کافی روی کار خود داشته باشند. در این مقاله می خواهیم تمامی دلایلی که باعث این مشکل می شوند را با هم بررسی کنیم.

دلایل پاره شدن نخ چرخ خیاطی

مهمترین دلایل پاره شدن نخ چرخ خیاطی عبارتند از:

 • قرار دادن نخ نادرست و نخ زنی نادرست
 • سوزن بی کیفیت و غیر استاندارد
 • رزوه و پیچ ماکو را بیش از حد سفت کنید
 • عدم وجود سرویس روغن کاری، نظافت و چرخ خیاطی
 • نخ کم کیفیت
 • وجود شیار در قرقره نخ

راه های حل مشکل پاره شدن نخ چرخ خیاطی

بهترین نخ خیاطی کدام نخ می باشد؟

بسته به کاربرد خاص خودتان، نخ‌های مختلف ممکن است بهترین گزینه باشند. در عموم، برای جزئیات نرم و لباس‌هایی که باید تنگ باشند، نخ‌های نایلونی بسیار مقاوم و کشسانی بالایی دارند. برای لباس‌های آویزان و جنس‌های نازک‌تر، نخ‌های پنبه‌ای بسیار نرم و مناسب هستند. نخ‌های پلی استر نیز برای لباس‌هایی که نیاز به کشسانی دارند، مناسب هستند. به طور کلی، مهمترین عوامل برای انتخاب بهترین نخ، نوع پارچه و کاربرد آن است.

فروشگاه دنیای نخ یکی از معتبر ترین، قدیمی ترین و با کیفیت ترین فروشگاه ها در حوزه لوازم خیاطی، خرازی و نخ است. با مراجعه به بخش فروشگاه میتوانید تمامی موارد مورد نیاز خود را به راحتی و با خیال راحت تهیه کنید.

ثبت سفارش:

09394204334

راه های حل مشکل پاره شدن نخ چرخ خیاطی

 1. نخ زنی صحیح

یکی از اولین قدم ها برای خلاص شدن از شر این مشکل، نخ درست کردن است. برای این منظور، اهرم روی پایه محور باید به صورت عمودی و انعطاف پذیر به سمت بالا قرار گیرد تا آج در وضعیت مناسبی قرار گیرد.

 1. درجه سختی نخ چرخ خیاطی

به درجه و کشش نخ توجه کنید، در غیر این صورت نخ پاره می شود یا توپی چرخ در جهت چرخش می پیچد.

 1. سوزن و نخ استاندارد

از دلایل پاره شدن نخ می توان به استفاده از سوزن یا نخ های غیر استاندارد اشاره کرد. نخ و سوزن چرخ خیاطی با کیفیت در قیمت ها و برندهای مختلف در بازار موجود است. حتما از سوزن های با کیفیت و استاندارد استفاده کنید که روشن تر از سوزن های معمولی هستند. به مارک و شماره سوزن دقت کنید. عدم استفاده از نخ مرغوب باعث ایجاد مویی بین دیسک کشش نخ، اختلال در عملکرد آن و ایجاد مویی در وسط پلکت می شود.

 1. سختی ماکو

سفت کردن پیچ ماکو ممکن است باعث بیرون آمدن نخ شود و باعث جمع شدن نخ در زیر پارچه یا گره خوردن شود. برای رفع این مشکل باید پیچ ​​ماکو را باز کرده و سپس به دوخت ادامه دهید تا نخ در چرخ خیاطی نشکند.

 1. روغن کاری چرخ خیاطی

محل قرار دادن ماکو را ماهی یکبار روغن کاری کنید. گاهی اوقات گره خوردن و پاره شدن نخ روی بوبین می تواند به دلیل تمام شدن روغن پروانه و خشک بودن دستگاه باشد.

برای به حداقل رساندن پاره شدن نخ، چرخ خیاطی شما باید بعد از هر 8 بار استفاده با یک پارچه مرطوب تمیز یا تهویه شود.

 1. تعمیر و نگهداری چرخ خیاطی

حتما سالی یک بار چرخ خیاطی خود را سرویس کنید وگرنه ارزش آن از بین می رود. گاهی اوقات آسیب به بخشی از داخل چرخ خیاطی می تواند عامل اصلی پاره شدن نخ باشد که شما از آن بی اطلاع هستید و تنها با کارگاه می توانید متوجه آن شوید.

 1. استفاده از قرقره چرخان سالم

خراش یا شیار روی لبه قرقره نخ می تواند باعث پاره شدن نخ در حین دوخت شود.

 1. قرار دادن صحیح نخ چرخ خیاطی

قبل از شروع به دوخت، از قرار گرفتن قرقره و نخ به درستی در ماکو مطمئن شوید.

 1. تراز سوزن

یکی دیگر از دلایل پاره شدن نخ، بستن سوزن چرخ خیاطی به صورت کج است. سوزن دوخت دارای شیاری است که نخ از آن عبور می کند و این شیار باید رو به شما باشد.

همچنین بخوانید: اسم انواع نخ خیاطی

روش صحیح نخ کشیدن سوزن چرخ خیاطی

برای اینکه کمتر با مشکل پاره شدن نخ چرخ خیاطی مقابله کنید، لازم است سوزن را به درستی نخ کنید:

 • نخ را دور ماسوره بپیچید.
 • ماسوره را وارد چرخ خیاطی کرده و آن را به درستی قرار داده و ثابت کنید.
 • نخ بوبین را از قرقره جدا کنید.
 • قرقره را از نوار بالایی چرخ خیاطی عبور دهید و نخ را داخل سوزن فرو کنید.
 • نخ باید از جلو وارد شیار سوزن شود تا در حین دوخت و خیس شدن با فشار چرخ پاره یا پاره نشود.

علت پاره شدن نخ چرخ خیاطی

اگر مبتدی هستید یا حتی سال ها با نخ کار می کنید، احتمالاً بارها در حین کار با شکستگی نخ چرخ خیاطی مواجه شده اید و تجربه کرده اید. وقتی این اتفاق به طور مکرر اتفاق می افتد، بسیار آزاردهنده می شود و حتی ممکن است از ادامه دادن افرادی که عاشق و علاقه مند به این حرفه هستند جلوگیری کند. دلایل مختلفی باعث ایجاد اشکال و اشکال در بخیه ها و بخیه های شما می شود و دانستن دلایل شکستگی نخ به شما کمک می کند تا مشکل را سریع حل کنید.

 1. در صورت شل بودن نخ بالایی چرخ ممکن است مشکل از اتصال صحیح نخ به چرخ خیاطی باشد و باید نخ بالایی و هر قسمتی که به نخ متصل است را به دقت بررسی کنید.
 2. پس از اطمینان از درست بودن نخ رویی، دقت کنید که کشش هنگام دوخت زیاد سفت نباشد. زیرا اگر در اینجا خطایی رخ دهد، نخ بالایی در حین کار بسیار سفت می شود و به راحتی می شکند.
 3. مطمئن شوید که قرقره را به درستی به چرخ خیاطی وصل کرده اید. همچنین بررسی کنید که محفظه بوبین به درستی قرار گرفته باشد و اندازه قرقره نخ به درستی مطابقت داشته باشد. دقت کنید که سر حلقه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نباشد زیرا در این صورت موضوع فوق کاملا نادیده گرفته می شود و کشش به درستی انجام نمی شود.
 4. پس از گذاشتن نخ باید صافی سوزن بررسی شود و از درست قرار گرفتن آن اطمینان حاصل شود. قسمت صاف سوزن باید از شما دور باشد تا بتوانید گیره سوزن را با پیچ گوشتی سفت کنید.
 5. علاوه بر این ممکن است سوزن شکسته یا خمیده باعث پاره شدن نخ در چرخ خیاطی شود. حتما سوزن خود را هر از چند گاهی چک کنید تا از مشکلات احتمالی مانند شکستگی نخ و عوامل دیگر جلوگیری کنید.
 6. سوزن شکسته یا خم شده می تواند باعث پاره شدن نخ در چرخ خیاطی شود.
 7. هنگام بررسی کشش نخ بالایی باید کشش نخ پایینی را نیز بررسی کنید. در صورت لزوم، بسته به نوع دستگاه، نخ پایین را می توان به صورت دستی تنظیم کرد. در چرخ خیاطی های قدیمی باید به نخ های بالا و پایین و کشش مناسب بین آنها توجه بیشتری کرد زیرا چرخ خیاطی های قدیمی تنظیمات خودکار ندارند.
 8. ماسوره و نخ آن را حتما چک کنید و از درست نشستن آن مطمئن شوید.
 9. برخی از چرخ های گلدوزی دارای سوراخ هایی هستند که روی صفر تنظیم شده اند، بنابراین در چنین مواردی باید به دقت بررسی کنید و تمام نقاط صفر را حذف کنید تا به نخ بالایی آسیبی نرسد.
 10. کیفیت نخی که استفاده می کنید را حتما بررسی کنید. نخ های قدیمی کیفیت پایین تری دارند و نسبت به نخ های جدید راحت تر پاره می شوند. همچنین سعی کنید از نخ های جدید و ارزان استفاده نکنید.
 11. در حین گلدوزی دقت کنید که تکه های ریز داخل آن باقی نمانده باشد. در صورت وجود باید این مشکل را برطرف کنید زیرا به نخ بالایی آسیب می رساند و کار شما را سخت می کند.
 12. تمامی چرخ خیاطی ها دارای ماسوره مخصوص می باشند که باید از آن استفاده کرد. این یک روش ساده برای اطمینان از عدم پاره شدن نخ بالایی در حین کار و حرکت دستگاه است.
 13. یکی از مهم ترین علل پاره شدن نخ در چرخ خیاطی، سوزن صاف است. در غیر این صورت ممکن است این مشکل باعث پاره شدن سوزن یا پاره شدن نخ شود. پس باید مطمئن شوید که سوزن صاف است و به درستی به قسمت مورد نظر برخورد می کند.

اگر هنوز نمی دانید چرا نخ پاره شده است، باید دستگاه خود را به سرویس ببرید زیرا این می تواند یک مشکل بزرگ باشد. مشکل در ماسوره ممکن است باعث پاره شدن نخ چرخ خیاطی شود.

همچنین بخوانید: بهترین مارک نخ برای چرخ خیاطی

چند نکته برای حل کامل این مشکل

 • مرحله 1: مسیر نخ خود را پاک کنید. نخ را بردارید و مسیر دنبال شده را بررسی کنید. به آرامی دستان خود را روی نقاط کلیدی مانند صفحه گلو یا بابون بکشید و مطمئن شوید که هیچ مانعی در مسیر نخ وجود ندارد که مانع حرکت شود.
 • مرحله 2: حتما از نخ مخصوصی که درست کردید استفاده کنید. ضخامت نخ به نوع بخیه ای که میزنید بستگی دارد. همچنین همانطور که گفته شد
 • مرحله 3: سوزن مناسب برای آن کار را با توجه به پارچه و تکنیکی که انجام می دهید انتخاب و استفاده کنید. به عنوان مثال، برای پارچه‌های ظریف باید از سوزن‌های نازک‌تر و برای پارچه‌های ضخیم‌تر از سوزن‌های سنگین‌تر استفاده شود.
 • مرحله 4: هر بار که شروع به کار می کنید، دستگاه خود را برای وجود نخ باقی مانده یا نخ قدیمی بررسی کنید. می توانید آن را وارونه کرده و تکان دهید تا قسمت های اضافی داخل دستگاه تمیز شود.
 • مرحله 5: صفحه کار جلویی (همچنین به عنوان صفحه سوزنی شناخته می شود) را بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی قرار گرفته است.

چرخ خیاطی یک فناوری بی عیب و نقص است که برای ایجاد طرح ها و درزهای زیبا نیاز به زمان بندی دقیق، کار و حرکت صحیح قطعات دارد. با این حال، بسیاری از مسائل مختلف وجود دارد که می تواند از ناامید شدن شما جلوگیری کند. بهترین راه برای جلوگیری از این امر، دانستن چرخ خیاطی و مدل آن است. بهترین کار بعدی این است که مطمئن شوید از نخ و سوزنی با کیفیت استفاده می کنید که فرسوده یا شکسته نشده باشد.

نخ چرخ خیاطی

تهیه انواع نخ چرخ خیاطی و لوازم خیاطی در فروشگاه دنیای نخ

در بالا سعی کردیم مهم ترین نکات و دلایل پارگی نخ ها در چرخ خیاطی را به طور کامل توضیح دهیم. یکی از عوامل مهم در این موضوع نداشتن لوازم خرازی و خیاطی با کیفیت است. با خرید نخ خیاطی از فروشگاه آنلاین لوازم خرازی دنیای نخ داشتن بهترین و با کیفیت ترین لوازم خیاطی را تجربه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *