راهنما خرید

معرفی انواع نخ گلدوزی

معرفی انواع نخ گلدوزی

نخ یکی از ابزارهای اصلی گلدوزی است. نخ مورد استفاده در گلدوزی بسیار مهم است زیرا می تواند به طور مستقیم بر کیفیت و دوام گلدوزی تأثیر بگذارد. سعی کنید در انتخاب نخ دقت زیادی داشته باشید و فقط به رنگ آن توجه نکنید، زیرا نوع نخ تاثیر زیادی در ظاهر هنر شما دارد.

در هنر گلدوزی انواع نخ وجود دارد که ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد که در این مقاله شما را با این هنر و نخ های مورد استفاده آشنا می کنیم. از نخ گلدوزی در شماره دوزی، سوزن دوزی و جهل تکه دوزی نیز استفاده می شود.

به اشتباه نخ گلدوزی، دمسه نامیده می شود. دمسه یک برند فرانسوی است که رشته های مختلف گلدوزی تولید می کند. نخ‌های گلدوزی معمولاً از پنبه ساخته می‌شوند، اما نخ‌های ابریشم، پلی استر، ابریشم مصنوعی و کتان نیز در بازار موجود است.

هنر گلدوزی چیست؟

هنر گلدوزی هنری بسیار ظریف و زیباست و همانطور که از نامش پیداست از گلهای زیبای طبیعت الهام گرفته شده است. این هنر باستانی که از مادر به دختر منتقل شده است، با استفاده از نخ‌های ابریشمی، نخ‌های گلابتون و نخ‌های معمولی، در پارچه‌ها یا اقلام مشابه ساخته می‌شود. در گذشته با پیشرفت هنر، به تدریج الگوهای دیگری به نقوشی اضافه شد که در آن گل ها به روش های مختلف پردازش می شدند.

گلدوزی به دو صورت انجام می شود، گلدوزی کامپیوتری با چرخ خیاطی و گلدوزی دستی با سوزن. زمینه های کاربرد این هنر شامل گلدوزی روی مانتو، گلدوزی روی انواع لباس و شال، گلدوزی روی تابلوهای تزئینی، رومیزی دوزی، کوسن دوزی، گلدوزی روی زیور آلات دست ساز و … می باشد.

همچنین بخوانید: بهترین نخ گلدوزی

گلدوزی با دست را می توان به ۲ روش ساده و چشم نواز انجام داد. نام دیگر گلدوزی ،گلدوزی برزیلی است که طرح روی پارچه را به صورت سه بعدی با دوخت و گره های مختلف نشان می دهد. دوخت هایی که روی پارچه و با استفاده از نخ گلدوزی می توان انجام داد عبارتند از: دوخت زنجیری، گره فرانسوی، دوخت ساده و خطی، دوخت بولین، گره رککو و ….

نخ گلدوزی و انواع نخ گلدوزی چیست؟

نخ گلدوزی نخی است که برای ایجاد نقش روی پارچه به منظور گلدوزی استفاده می شود که نه تنها ضخیم و مقاوم در برابر پوسیدگی است، بلکه به راحتی در رنگ های مختلف در بازار موجود است. یکی دیگر از مسائل مهم در گلدوزی انتخاب رنگ نخ گلدوزی است زیرا هماهنگی رنگ و پارچه یکی از دغدغه های اصلی اکثر افراد به خصوص دانش آموزان است.

انواع نخ گلدوزی

نخ پنبه دوزی

نخ پنبه دوزی را می توان به نخ های نازک تقسیم کرد و جداگانه استفاده کرد. هنگام گلدوزی روی لباس و وسایل مستعمل مواظب باشید که نخ باز نشود و از همان نخ ضخیم با استحکام و مقاومت خوبی استفاده کنید.

نخ گلدوزی چند رنگ

نخ گلدوزی چند رنگ دارای طیف رنگی ملایمی است که به طور مداوم در سراسر نخ تغییر می کند. این نخ از پنبه، کتان یا ابریشم ساخته شده است که استفاده از آن باعث ایجاد سایه روشن در گلدوزی می شود.

نخ گلدوزی نورتاب

نخ گلدوزی نورتاب یک نخ پلی استری است که نور را منعکس می کند. این نخ اغلب در پردازش پانل های دیواری استفاده می شود تا اثر و روشنایی پانل یکسان شود.

نخ گلدوزی متالیک

در این مدل از نخ های گلدوزی در رنگ های روشن استفاده شده و از پلی استر ساخته شده است.

نخ ساتن/ ریون

نخ گلدوزی بسیار نرم و براق که جلوه فوق العاده ای به هنر گلدوزی می دهد.

نخ کتانی گلدوزی

نخ کتانی گلدوزی از کتان تولید می شود و دارای رنگ های مات است که جلوه ای طبیعی به گلدوزی می دهد.

نخ ابریشم دوزی

این نخ از ابریشم ساخته شده و کاربردهای زیادی دارد.

نخ پنبه دوزی درفام یا نخ عمامه

این نخ گلدوزی بسیار براق بوده و از دو نخ در هم تنیده تشکیل شده است که از یکدیگر جدا نمی شوند.

وسایل مورد نیاز برای شروع گلدوزی

  • پارچه مسلین یا پارچه نخی نازک (تقریباً 15 سانتی متر) برای گلدوزی
  • کارگاه حلقه یا گلدوزی
  • نخ ابریشم گلدوزی شده
  • نخ چرخ خیاطی و نخ گلدوزی دستی (ابریشم، ابریشم مصنوعی، پنبه و …)
  • گردنبند زنجیر توپ
  • پارچه بوم (حدود 15 سانتی متر)
  • روبان گلدوزی
  • نخ نامرئی رنگی
  • قیچی
  • سوزن

نخ ابریشم گلدوزی شده

نخ ابریشم یکی از بهترین نخ ها برای تمام هنرهای گلدوزی است. اکثر مردم از نخ ابریشم شش لایه برای گلدوزی استفاده می کنند. در صورت لزوم می توانید لایه های نخ را جدا کنید تا برای کارهای ظریف تر از آن استفاده کنید. نخ گلدوزی انواع مختلفی دارد که عبارتند از: گره لبه، گره روبانی و غیره. می توان از آن برای انواع گره های مختلف استفاده کرد.

همچنین بخوانید: بهترین برند نخ گلدوزی

انواع نخ گلدوزی

نخ چرخ خیاطی و نخ گلدوزی دستی

نخ چرخ خیاطی و نخ گلدوزی دستی از مرغوب ترین و مرغوب ترین نخ های موجود در تمامی مغازه های حرازی می باشد. می توانید از این نخ های مقرون به صرفه برای کارهای هنری و گلدوزی خود استفاده کنید. همچنین می توانید از چرخ خیاطی و نخ های گلدوزی دستی در هنرهای باقی مانده قلاب بافی استفاده کنید. از میان انواع نخ های چرخ خیاطی و دست دوزی می توان نخ های ابریشم، ابریشم مصنوعی، پنبه ای و پلی استر را برشمرد. می توانید با ترکیب چندین نخ، نخ های ضخیم تری ایجاد کنید.

 نخ های گلدوزی غیر سنتی و مدرن

امروزه ابزارهای تزیینی مختلفی برای گلدوزی در بازار وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید کار خود را منحصر به فرد و جذاب کنید. زنجیر توپ گردنبند یا نخ ملیله از جمله این دسته از لوازم تزیینی است که در قلاب بافی نیز استفاده می شود. می توانید از این نخ ها به عنوان پایه استفاده کنید و سپس آنها را با نخ های گلدوزی دیگر پر کنید. استفاده از این نخ ها بسیار آسان است و به لطف انعطاف پذیری بالایی که دارند به راحتی می توانید اشکال مختلفی مانند منحنی یا خطوط مستقیم ایجاد کنید.

 روبان گلدوزی

برای گره های گلدوزی مختلف می توانید از انواع روبان با عرض های مختلف استفاده کنید. استفاده از روبان های باریک شبیه نخ ابریشم برای گلدوزی است و می توانید از آن برای گره یقه، زنجیر یا گره فرانسوی استفاده کنید. با کمک روبان های گلدوزی می توانید به آثار خود حجم و ابعاد بدهید.

همچنین می توانید از نوارهای پهن برای گلدوزی برگ، گل و ساقه گل استفاده کنید. اگر نوارهای پهن را برای گلدوزی انتخاب می کنید، توصیه می کنیم از پارچه کتان استفاده کنید تا هنگام فرو بردن سوزن در پارچه، پارچه پاره نشود و سوراخ های بزرگی ایجاد شود. اگر از پارچه های نازک مانند نخی یا کتان برای این کار استفاده کنید، احتمال پارگی پارچه وجود دارد.

نخ های نامرئی رنگارنگ

می توانید با استفاده از نخ های نازک و رنگارنگ نامرئی کار گلدوزی خود را زیباتر کنید. برای این کار می توانید نخ نامرئی رنگی را با نخ گلدوزی ترکیب کنید و سپس شروع به گلدوزی کنید.

در نهایت

نخ خیاطی یک ریسه بلند و باریک است که کاربردهای مختلفی دارد. یکی از انواع نخ هایی که سابقه ریشه ای دارد، نخ گلدوزی است که در هنر گلدوزی کاربرد دارد و انواع و اقسام مختلفی دارد. نکته مهم این است که به کیفیت نخ گلدوزی توجه کنید زیرا به طور مستقیم بر کیفیت هنر شما تأثیر می گذارد.

تهیه انواع نخ گلدوزی در فروشگاه دنیای نخ

در بالا سعی کردیم مهم ترین نکات انتخاب نخ و انواع نخ گلدوزی را به شما به طور کامل توضیح دهیم. همانطور که میدانید نخ با کیفیت به دوخت تمیز، شیک و با دوام کمک شایانی میکند. با نهیه انواع نخ گلدوزی از فروشگاه دنیای نخ، بهترین ، با کیفیت ترین و نخ های استاندارد را برای گلدوزی خود تهیه کنید.

فروشگاه دنیای نخ یکی از معتبر ترین، قدیمی ترین و با کیفیت ترین فروشگاه اینترنتی لوازم خرازی عمده و کیلویی، خرازی و نخ است. با مراجعه به بخش فروشگاه میتوانید تمامی موارد مورد نیاز خود را به راحتی و با خیال راحت تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *